2013. április 11., csütörtök

Túra talján

2013 tavasza. Amilyen időjárás volt, tavaszról nem nagyon beszélhetünk. A lényeg: egy hetet töltöttünk Dél-Olaszországban március végén, április elején. Néhány képpel szeretném az élményeinket illusztrálni, ha nem gond... :)

"Ez lehet, hogy csak engem érdekel?"
Közlekedés:

Igaz, amit mondanak: az olaszok őrült módon vezetnek, főleg a dél-olaszok. Semmilyen helyzetben nem fogják vissza magukat, nem ismerik a féket (majdnem). A robogósok, motorosok pedig külön eset. Előznek jobbról, balról, innen, onnan... Akkor járunk el a legjobban, ha felvesszük a tempót, relatív agresszivitással közlekedünk. Aki udvariaskodik, lassan halad, az könnyebben bajba kerül, mint aki határozottan belemegy a helyzetekbe. Persze azért figyelnünk kell!
Az utak állapota nagyon rossz, még a főutak sem olyan kiválóak, a városi utak, a mellékutak pedig kifejezetten rossz állapotúak. Az autópályák elfogadhatók és elég olcsók is. 2-7 euró között kellett fizetnünk a kapuknál, ahol blokk vagy számla nem létezik. Olyan a helyzet, mint a görögöknél... :)
A Sorrentói-félszigeten, a szűk szerpentineken a buszosok a legveszélyesebbek. Igaz, hogy tülkölnek ezerrel, de lassítani csak akkor kezdenek, ha már nincs más választásuk. Itt egészen jók az utak.
A környék, a régió rossz híre miatt hosszú időre sohasem parkoltunk le az utcán, mindig parkolóházakba mentünk, ahol 15-20 euróért egész napra otthagyhattuk az autót. Az egyik parkolóházban még a kulcsot is ott kellett hagynunk, mert olyan kicsi volt, hogy mozgatniuk kellett az autókat. (Ez Sorrentoban volt.)
Gyenge idegzetűeknek nem javaslom az autós közlekedést ezen a környéken. Nápolyba például meg sem kíséreltünk autóval menni, és jól döntöttünk. Alig láttunk ép autót. Szinte az összes behorpadt, összetört karosszériával küzdött az életéért a csúcsforgalomban. A taxik sem néztek ki jobban... :)

Nem viccelek... :)
Nagyon jó a vasúti közlekedés. A Circumvesuviana vasút tökéletes választás a környék bejárására. Persze egyszer elbénáztuk a dolgot, és Nápolyból Sorrentóba tartva sikerült felszállnunk a Poggiomarino feliratú járatra, ami nem volt túl jó választás... :), de megoldottuk: visszautaztunk Torre Annunziataig, ahol csatlakozhattunk a sorrentoi vonalra, és kis késéssel (kb. 1 óra?), de hazaértünk. Mindezt egy retúrjeggyel (Sorrento-Napoli), ami 6,4 euró volt. Sehol, soha, senki nem ellenőrizte a jegyünket. A Wikipédián térkép is található a vasútvonalakról, de egy jó Nápoly és környéke térképen is rajta van a Circumvesuviana, melynek minden fontos helyen van megállója (Pl. Pompei, Ercolano).

Egy hetünk volt arra, hogy útitervünket megvalósítsuk. Repülővel mentünk Bariba, autóbérlés a repülőtéren. Kb. 1000 km-t autóztunk, keresztül szeltük az országot az Adriától a Tirrén-tengerig, bejártuk a Sorrentói-félszigetet, majd visszautaztunk Bari felé, ahol néhány városkát még útba ejtettünk. Végül Bari, Palese reptér, majd érkezés Budapestre, ahonnan még Pécsre autókáztunk. (Reptéri parkolás:  Nézd meg ezt!)

Az útvonalunk:


Tengertől tengerig

A fenti úton számos gyönyörű városkát, tájat láttunk. Próbáltam a "kötelező" képeket elkészíteni, az embereket "elkapni"...  


Jó nézelődést kívánok!

Matera

Bariból indulva az első város, ahova betértünk, Matera. Egy csoda! Nekem az út egyik kiemelkedő élménye volt! Szerintem kihagyhatatlan. Materát látni kell! Sajnos nem láttunk mindent, nem láttuk a barlanglakásokat, nem néztük meg a várat, csak futólag. Ide még vissza kell térni... !
Az időjárás nem volt kegyes, de kegyetlen sem...:) Borongós, de esőmentes időnk volt. Március vége, április eleje eléggé szeszélyes időszak ebben a dél-olaszországi régióban. Sokszor felhős, esős az idő, kb. 15 fokos hőmérséklettel.

Matera 2019-ben Európa Kultúrális Fővárosa lesz, de már most zászlók hirdetik ezt a Vittorio Veneto téren.

Információk a városról: Matera. Műholdas felvétel: Városkép.

Sassi di Matera a Piazza Vittorio Veneto tér felől
Ezekben a házakban még ma is laknak
Sassi di Matera
Duomo di Matera
Sassi di Matera (részlet)
Sassi di Matera (részlet)
Sassi di Matera (részlet)
Ilyen járművön is bejárhatjuk a várost
Első világháborús emlékmű (részlet)
San Domenico templom (részlet)
Piazza Vittorio Veneto
Palazzo dell'Annunziata

Irsina

Materából Irsinába mentünk. Kezdett az időjárás egyre rosszabbra fordulni és sötétedni is kezdett. A város hangulatába azért belekóstoltunk. Bejártunk néhány szűk utcácskát anélkül, hogy helyiekkel találkoztunk volna. Olyan volt, mint egy kísértetváros. Köd, eső, néptelen sikátorok.

Információk a városról: Irsina. Fő látnivalója a Santa Maria Assunta-katedrális.

Santa Maria Assunta ködben, Irsina
Amikor innen továbbmentünk olyan úttalan utakra tévedtünk, ahol sokszor azt hittük vége, vissza kell fordulni, mert egyszerűen eltűnt az aszfalt... :) Néhány méter (10-50 m) után aztán mégis folytatódott az út.
Senkivel nem találkoztunk, forgalom nulla, amíg el nem értünk valami főút félét, de ez sem volt sokkal jobb minőségű. Így haladtunk Salerno körzetéig, ahol végül autópályára tértünk át és Sorrento közeléig azon haladtunk tovább szállásunk, Schiazzano felé.

Lássuk a "kísértetvárost"...

Szószerint a város szélén
Sehol senki...
Balra, a falon túl egy mély szakadékvölgy
A völgy, mely lassan ködbe veszik
Santa Maria Assunta
Ránk sötétedett
Az óváros
Itt autók is közlekednek

Pompei

Pompei, vagy Pompeji, esetleg Pompeii. Nem keverendő Pompei városa és a római kori romváros. Olaszul Scavi di Pompei (Pompei scavi). Na ennyit az okoskodásból... :)
Pompei autóval és a Circumvesuviana vasúttal is jól megközelíthető. Remek az infrastruktúra a romváros körül, több kapun keresztül is bejuthatunk a romok közé. 11 euró napi jegy ára, de 20 euróért kombinált jegyet is vehetünk, mellyel Herculaneumba és más helyekre is bejuthatunk. A fenti linken minden részlet megtudható. Próbálkoztunk pedagógus igazolvánnyal is, mert jár rá kedvezmény, de a "sima", magyar nyelvű igazolványt nem fogadták el. Sokáig nézegette a jegyeladó, majd udvariasan közölte, hogy nem tud mit kezdeni vele... :) Tehát: váltsunk nemzetközi igazolványt utazás előtt! 
Parkoló bőven van, mi most is - mániákusan :) - zárt parkolót kerestünk. 10 euróért találtunk is egyet három egész órára. Körülbelül ennyi időt terveztünk Pompei bejárására. Nagyjából elég, de közben nincs megállás...! :)

A romváros és a komor "bűnős", a Vezúv
Tájékozódás:

Térkép nélkül egyszerűen nem szabad bemenni. A legjobb, ha előre felkészülünk, vagy útikönyvet viszünk magunkkal, hogy "képben" legyünk. Rengeteg villa, kert, ház és egyéb dolog van, amit mindenképpen látni kell. Így sem láttunk mindent...  Az a bizonyos minden itt megtalálható: Casa (Házak) lista, Villa lista és a többi... :) Vagyis a honlap: pompeiisites.org!
A lap.hu linktár is tartalmaz Pompeivel foglalkozó aloldalt: lap.hu!
Ezt a virtuális sétás weboldalt is nagyon ajánlom, annyira jó, szerintem, hogy akár el sem kell utaznunk Pompeibe... :) Szóval: virtuális Pompei!
Segíthet még a tájékozódásban a következő link is: Google map (itt találtam: terkepem.blogspot.hu), vagy ez, mely teljes részletességgel mutatja be Pompeit: Pompei képekben!

Térkép nélkül reménytelen
Mi a Porta Marina felől mentünk be és térkép alapján próbáltuk az előre kijelölt célpontokat felkeresni. Az utcák nevét vékony, ember magasságú fémrudakra írták fel. Minden kereszteződésben a főbb útvonalak nevét megtalálhatjuk. A házak, villák nevét is feltüntetik, nem túl feltűnő, de informatív formában, de van, ahol ez sincs.

Egy térkép a főbb látnivalókkal
Szerencsénk volt az időjárással, napos-felhős idő volt. El tudom képzelni, hogy mekkora "szívás" esőben végigjárni ezt a rendkívül izgalmas helyet, és balesetveszélyes is lehet a csúszós kövek miatt.

Ha meleg van, ivóvíz is van
Így, utólag nem biztos, hogy minden képet helyesen tud az ember azonosítani, sőt vannak képeim, melyeket meg sem próbálok pontosan "belőni", hogy hol készült, mert reménytelen. 
Rendkívül izgalmas és látványos ez a romváros, Pompei. Ismerve a történetét, mindenkinek nagyon ajánlom, hogy látogassa meg, ha erre jár. Persze, mint minden "kiállítás" esetében, egy idő után már a legizgalmasabb dolog is az ember "torkán akad"...:) És vannak olyan építmények is, melyek csalódást okoztak, vagy legalábbis nem tetszettek annyira. Például az Amfiteátrum és a Villa di Misteri.

Ezt a képet elszúrtam, de úgy sem tetszett az Amfiteátrum :)
Tegyünk egy próbát, lássuk a képeket:

Pompei, romváros
Ilyenek az ókori főutcák
Ilyenek az ókori mellékutak
A kép előterében egy ókori "zebra"
Quadriportico dei Teatri
Teatro Grande
Terme Stabiane (palaisztra)
Terme Stabiane
Zárt rakterekben sok-sok lelet látható...
...megkövülten...
A Forum és a Tempio di Giove (Jupiter templom)
Nero diadalíve a Jupiter templomnál a Forumon
Forum, a Tempio di Giove másik oldala mellől
Tempio di Apollo, Apollo temploma a Forumnál
Tempio di Apollo, Apollo szobra
Szobor Apollo templomában
Basilica, a Forum mellett
A Forum oszlopsora a Basilicából
Casa del Fauno, a Faun háza
Belső udvar - Faun háza
Nagy Sándor-mozaik a Faun házában
Házi oltár (valamelyik házban)
Cave Canem, Casa del Poeta Tragico
Villa dei Misteri
Villa dei Misteri freskói
Anfiteatro jobbra, Palestra Grande balra
Az Amfiteátrum
Az Amfiteátrum belülről
Nagyjából ennyi lenne. Persze sok kép kimaradt, de még egyszer javaslom ezt a linket: Pompei képekben!
Pompei után az ember azon meditál. hogy mi az, amit nem sikerült megnéznie, pedig de jó lett volna... :) Kár ezen meditálni, vagy vissza kell térni, vagy bánja a kutya...:)

"Istenem, kifekszem ettől a sok egyforma romtól...!" :)